1 Yorum

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü, 37. hafta

Yazar Hakkında

KEDİLİ ANNE – 33 yaşında beyaz yakalı bir çalışan. İstanbul’da eşi ve kedisiyle birlikte yaşıyor ve 6 yıllık mücadele sonucu elde ettiği bebeğine kavuşmayı bekliyor. Seyahat etmek, kitap okumak ve yemek yapmak başlıca motivasyon kaynakları. Gebelik sürecini Laboratuvar Bebesi hesabında paylaşıyor

Yaşasın doğum iznine çıkmak!

32. haftadaki “ben çok iyiyim bence 37’ye kadar çalışabilirim” söylemlerimi yutuyorum. 34. hafta itibarıyla işe gidip gelmek yormaya, zorlamaya başladı. 31 Aralık tarihini son günüm ilan ettim. Böylece, 10 gün kadar erken izne çıkmış oldum. Biraz ayaklarımı uzatmaya, evdeki büyük curcuna öncesinde sessiz sakin vakit geçirmeye ihtiyacım olduğunu düşündüm.

Gece uykularım çok düzensizleşti. Çok sık tuvalete kalktığım için deliksiz uyuyamıyorum. Ayrıca, yatağın içinde bir taraftan diğer tarafa dönmek de oldukça gayret gerektiren bir iş haline geldi. Eğilip-kalkmalar, ayakkabı-çorap giymeler çok zor. Hâlâ araba kullanabiliyorum ama o bile yorucu gelmeye başladı.

Bebeğin hareketleri çok sertleşti. Bazen gerçekten donup kalmama sebep olacak şekilde canımı yakıyor. Kasılmalar da eskiye göre daha hissedilir durumda. Karnımın eskiye göre daha aşağıda olduğunu da gözlemleyebiliyorum. Yani doğum adım adım yaklaşıyor. Peki, sen psikolojik hazır mısın derseniz, bilinmezliğe hazır olmak zor. Kitap okuyarak doğum ne kadar öğrenilir bilmem ama elimden geldiğince süreçleri, her süreci nasıl rahat geçirebileceğimi anlamak için farklı kaynakları okuyup bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Pozitif doğum hikâyelerini tekrar tekrar okuyorum. En büyük motivasyon kaynağım onlar. Bir gün benim de pozitif doğum hikâyem orada yer alsın istiyorum. Elbette en önemlisi oğlumun ve benim sağlıkla bu süreci atlatmamız.

Tabii ki doğuma yalnızca psikolojik olarak değil bir de çanta ile hazırlanmak gerekiyor! Ben de sonunda hastane çantamı kapatıp kenara koyabildim. Biliyorum burada pek çok gebenin listeleri paylaşıldı ama bir liste de ben eklemek istiyorum kim bilir belki birilerine yardımı olur diye…

Hastane çantasının hazırlanacağı zaman da içine koyulacaklar da kişiden kişiye değişecektir. Ben erken doğum riskim olduğu işin geç bile kaldım ama bir başkası 36 hatta 38. haftada bile hazırlayabilir. Yine doğum yapacağım hastanede olan bazı eşyaları (havlu, nevresim gibi) ben yanıma almazken bir başkası için gerekli olabilir. Ayrıca, kişisel tercihler de listenin hazırlanmasında farklılıkları getirebilir. Ben de kendi listemi aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Fermuarla 2 ayrı bölmeye ayrılabilen evdeki bir valizi tercih ettim. Bir bölüme kendimin, diğer bölüme Can Bulut’un eşyalarını yerleştirdim. Kıyafetleri internetten aldığım seyahat çantalarına veya Ikea’dan aldığım klipsli paketlere yerleştirip üstlerine “Gülcan pijama-sabahlık” “Can Bulut fotoğraf” gibi açıklayıcı etiketler yapıştırdım. Böylece eşim ya da annem valizi darma duman etmeden aradıklarını bulabilecekler. Ayrıca anne bebek çantamızı da yanıma alıyorum. Onun içine de emzirme ürünlerini yerleştirdim. Ana kucağımızı da yanımıza aldığımızı söylememe gerek yok sanırım. Üstelik bitmedi. Bir de ufak kolimiz var. Onun içinde de balon, karton tabak-bardak gibi oda içinde süsleme ve ikram için ihtiyaç duyacağımız ürünler var. Hastane odası için organizasyon firması ile anlaşmadığımdan bunları da kendimiz temin etmek durumunda kaldık.

Şimdi gelelim listeye…

Anne için

?? 2 adet gecelik veya pijama (ben 1 gecelik ve 1 pijama aldım)
?? Sabahlık
??Fotoğraf çekimi için gecelik veya pijama (ben süslü kıyafetle gün içinde duramam diye bunu sadece çekimde giyeceğim)
??Terlik – çorap
??Lohusa tacı
??Emzirme sütyeni ve atleti
??Lohusa külodu (sezaryen olacaklar için dikişe denk gelmemesi önemli)
??Büyük boy ped veya kullan at çamaşır
??Kokusuz deodorant
??Tarak-Toka
??Diş fırçası-macun
??Makyaj malzemesi-Makyaj çıkartıcı mendil
??Dudak nemlendiricisi
??Hastane çıkış kıyafeti (Hamile kıyafetlerinizden ve emzirmeye uygun olmalı)
??Göğüs pompası
??Göğüs kalkanı veya gümüş kapaklar
??Göğüs ucu çıkarıcı- silikon meme ucu (kelebek)
??Göğüs kremi
??Göğüs pedi
??Süt saklama poşeti

Ben biberon veya emzik almıyorum. Emziği 1 aydan önce vermeyi düşünmüyorum. Eğer süt gelmez de mama alacak olursa onu da hastanedeki minik bardaklarla içermelerini istiyorum ki şimdilik biberon alışkanlığı kazanmasın. Çünkü ilk anda gelmese veya oğlum emmek istemese bile süt konusunda elimden geldiğince ısrarcı olacağım.

Bebek için

?? 2 takım kıyafet (mevsime göre ayarlamak gerekir) ben uzun kollu zıbın üstüne kendinden patikli ve eldivenli tulum ile şapkadan kendim setler oluşturdum)
?? Fotoğraf için kıyafet
?? 1 adet penye – 1 adet kalın battaniye
?? 2 adet müslin örtü
?? Ağız bezi
?? Göbek bağı oyuntulu bebek bezi
?? Islak mendil – Pamuk
?? Pişik önleyici krem
?? Eldiven-çorap-patik
?? Yelek ve hırka

Ekstra

? Takı yastığı
? Şarj aletleri
? Kağıt havlu
? Atıştırmak için kuruyemiş (normal doğum yapacaklar için)
? Araba koltuğu
? Bebek hediyelikleri
? Kirli poşeti
? Gebelik takip dosyası
? Sigorta evrakları
? İkram ve süsleme için kullanılacak malzemeler

Bunların dışında bazılarına gereksiz gelebilir ama ben pilates topu ve pompası, lavanta yağı ve bluetooth hoparlör de alıyorum yanıma kasılma sürecini daha rahat geçirmek için…

Dediğim gibi kişilerin tercihleri ve hastane imkanları doğrultusunda bu liste kısaltılabilir-uzatılabilir.

Bunlar benim doğum ve hastane süreci için ihtiyaç duyacağımı düşündüklerim. Sizlerin de eklemek istediği, mutlaka şunu da al dediğiniz bir şey varsa lütfen yorum olarak ekleyin.

Herkese güzel bir sene diliyorum.

Gebelik Günlükleri

Kedili Anne’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Benim naçizane önerim silikon göğüs ucunu hiç kullanmayın. Hem süt üretiminin yeteri kadar tetiklenmesini engelliyor hem de sterilize etmekle uğraştırıyor. Özellikle ilk günlerde ilk günlerde gelen kolostrum bu plastiğin içine yapışıp ziyan olabiliyor. Şimdidrn iyi doğumlar 🙂