1 Yorum

Özge’nin Gebelik Günlüğü – 8. Hafta

Yazar Hakkında

ÖZGE MENCEK – Fotoğraf çeker/sever, okur yazar, anne, mühendis. Beyaz yakalı hayatın esaretinin farkına varmış, şartlarını değiştirmek için kafa yoran, anne olduktan sonra hem önceden sahip olup farkında olmadığı yeteneklerinin hem de anneliğin onda açtığı yeni kapıların hepsini ve her birini farketmiş, sevmiş ve hevesle sarılmakta olan, yaşı hep hissettiğinin çok ilerisinde olan bir hayat belgeselcisi

Hamile olduğumu öğrendiğim 5. haftadan itibaren 3. doktor kontrolüme de gittim ve sanırım artık bu kontrolleri rutine sokabildik. İlkinde sadece keseyi görebilmiştik. Ertesi hafta kalp atışını duymuştuk. O kontrolde doktorum “2 hafta sonra tekrar görüşelim, sonra ayda bir görüşmeye başlarız” demişti. Sanırım o da görüşmeleri 4 ve katı olacak haftalara denk getirmeye uğraşıyordu. Yani uğraşıyormuş. Hakan hatırlatmasa ben bunu tamamen unutmuştum ve önceki yazımda yazdığım gibi, sıradaki görüşmemiz 12. haftada olacak sanıyordum. Hamile kafası dedikleri şey buydu değil mi? Bu şekilde 8. hafta görüşmesine de gittik ve önceki sefer ekranda minik bir fasulyeye benzeyen bebeğimizin ilerde kolları ve bacakları olacak çıkıntılarının oluştuğunu, hatta minik minik kıpırdandığını bile gördük. İnsan kendi içinde olup bitiyor olsa da hayret etmeden duramıyor.

Mete’ye hamileyken doktorlarda gebelikle ilgili genel olarak soğukkanlı bir yaklaşım olduğunu fark etmiştim. Biz işin romantik/duygusal kısmını yaşarken onlar, belki bazen duygusuzluk olarak algılanacak seviyede, mantıklı ve gerçekçi yaklaşıyorlar. İlk trimester mesela, onların gözünde bir nevi deneme süreci. Sizi çok üzebilecek, hayalkırıklıkları yaratabilecek sonuçlar onlar için doğallıkla gerçekleşebilecek olasılıklardan biri oluyor. Bu süreçte iletişim yetenekleri zayıf bir doktora denk gelmek bu farklılıkları felakatle sonuçlandırabiliyor. Bu konuda pek çok açıdan şanslıy(d)ım. İlk hamileliğim son derece sağlıklı ve rahat geçmişti. Bu defa da şu ana kadar bir sıkıntım olmadı. Doktorum da bu süreçte kendi tıbbi gözlemini bana aktarırken hep dengeli oldu, en azından ben hiç rahatsız olmadım. Bu seferki görüşmemizde de bu yaklaşımını gözlemleyebildim: “Artık bu bebek sağlıklı bir şekilde büyüyor diyebilir ve görüşmelerimizi ayda bir yapabiliriz” . Daha ne desin?

Bu hamilelikte önceki olmayan bir sıkıntım var: Bulantı. Öyle midemi ağzıma getiren, kusma hissi getiren bir bulantı değil ama orada bir şeylerin olduğunu sürekli hatırlatan bir hareketlilik, rahatsızlık hissi. Sanki midem sürekli bulansam mı bulanmasam mı diye düşünüyor da karar veremiyor gibi. Gün içinde bazen rahatlıyor ama çoğu zaman orda. Yorgunluk aynen devam ediyor, tam gaz. Bir de akşama doğru alt bacaklarım, ayaklarım şişmeye başladı son birkaç gündür, yorgunlukla elele verip daha çok rahatsız ediyor derimdeki gerilmişlik. Dinlenince sabaha normale dönmüş oluyor. Sanırım farkında olmadan masamın başında çok zaman geçiriyorum bu ara işyerinde. Daha sık kalkıp yürümem gerek, ve otururken ayaklarımı biraz yüksekte tutmam.

Pratik çözümler

Gün boyunca büyüyüp sabah uyandığımda eski haline geldiğini gördüğüm bir diğer şey de karnım. Gün içinde akşama doğru karnım basbayağı ortaya çıkmış oluyor, öyle ki işyerinde hamile olduğumu birebir söylemediğim insanlarla selamlaşırken gözlerinin karnıma kaydığını ve acaba mı diye düşündüklerini görebiliyorum. Hamileliğe zaten kilolu başlamış olmam da bu durumu biraz destekliyor ama ikinci ve sonraki hamileliklerde karnın daha çok kendini göstermesi de zaten bilinen bir durum. Zaman geçtikçe neye benzeyeceğini merak ediyorum.

Bol merak, hala bir bebeğimiz daha olacağına aymamışlık hali, geçmeyen bir yorgunluk ve sıkça varolan bulantımsı rahatsızlıkla, işte böyle böyle devam ediyorum. Sıradaki haftada görüşmek üzere.

Gebelik Günlükleri

Özge’nin Gebelik Günlüğü’ndeki tüm yazıları buradan, Blogcu Anne Gebelik Günlükleri’nin hepsini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Ben de 7haftalik 2ci gebelik. Sirf bulantilar yuzunden ikinci cocugu ertelemeyi hep hayal eden biriydim. Hayal kurardim bu sefer hamile kalirsam bulantilar zamani yardim alicam kime ulasa bilirsem. Kusma cok oluyordu bende bi tansiyonum dusuyor ben de yere dusuyorum. 21 aylik kizim var. Yurtdisina tasininca burda ogrendim hamile oldugumu. Tabii etrafda yardim alacak biriside yok) iki soku birden yasiyorum iste. Rabbim sag salim kucaklarimiza almayi nasip etsin