Deniz’in İngilizce Kitapları

Deniz’in kitaplığındaki İngilizce kitaplar… Kolay takip edilebilmesi açısından listeyi güncelledikçe yenileri en üste koyuyorum.

Deniz’in Türkçe kitapları için burayı tıklayın.
———————————————————————————————————————————————————————-

Little Critter – Deniz’in kitapları arasında en çok sevdiğim ve en çok eğlenerek okuduğum karakter şüphesiz Little Critter. Amerikalı çocuk kitapları yazarı Mercer Mayer’ın 1975′te yarattığı Little Critter hikayeleri ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte Critterville’de yaşayan Little Critter etrafında geçiyor. Hikayedeki tüm karakterler hayvanlardan oluşsa da hepsi de insanlar gibi hayat sürüyorlar.

Devamı için tıklayın.

———————————————————————————————————————————————————————-

EveryonePoopsEveryone Poops – “Filin kakası büyük olur. Farenin kakası küçük olur.”

Japon çocuk kitapları yazarı Tarō Gomi‘nin İngilizceye çevrilen kitabı bu cümlelerle başlıyor. Ondan sonra devam ediyor: “Tek hörgüçlü devenin kakası da tek hörgüçlü olur. İki hörgüçlü devenin kakası ise iki hörgüçlü olur. Şaka, şaka!”

Bu kitabı Deniz 13-14 aylıkken almıştım, ondan beri de ara sıra okuduk. Ama tuvalet eğitimini kotarmaya çalıştığımız şu günlerde en sevgili kitabımız oldu.

Ben çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. İki sebepten: 1. Hikâyenin pek bir akıcılığı yok. Daha doğrusu hikâye yok. O da kaka yapar, bu da kaka yapar şeklinde geçiyor kitap. Eeeee? oluyorsunuz siz de. 2. Küçük-büyük her insanın kaka yaptığının resmedildiği sayfada tuvaletin üstünde oturan adamın (babanın) ağzında pipo var. İlk tepkim “yuh!” olmuştu, ama kitabın sigaranın bu kadar tu-kaka olmadığı 70′li yıllarda yazıldığını düşününce empati kurabildim. Yine de gereksiz bir görüntü.

Kitabın sonuna doğru bebekten kocaman adama kadar insanların da kaka yaptığı, bebeklerin bezlerine, bazı çocukların lazımlığa, bazılarının da -tıpkı büyükler gibi- tuvalete kaka yaptığı anlatılıyor. En sonunda da her hayvanın yemek yediği, bu yüzden de illaki kaka yapacağı gerek yemeklerin, gerekse kakaların detaylı çizimleriyle göz önüne seriliyor.

Bu kadar çok “kaka” muhabbetinden anlaşılacağı gibi kitap büyüklerden çok çocuklara hitap ediyor. Deniz de çok seviyor, “Peki bu kimin kakası? Rakun nasıl kaka yapıyor?” diye soruyor. Ben de artık sinirimin alındığı ve muhabbetin zerafetini tamamen yitirdiği şu günlerde “Bak, bu minik minik olan farenin kakası. Şu sosis gibi olan yılanın kakası. Bu kocaman parça parça olanlar ise aslanın kakası” diye anlatıyorum.

Kaderi tuvaletin üzerinde saatler geçirmek olan her anne-babaya içim pek kaldırmayarak da olsa tavsiye edeceğim bir kitap.

———————————————————————————————————————————————————————-

Curious GeorgeThe Treasury of Curious George – İlk zamanlar neden olmadığını bilmeden ısınamadığım, ama yine de klasik olduğunu bildiğim için aldığım bu kitap da favorilerimiz arasında yerini buldu. Alman göçmeni bir çift tarafından 1940’larda yaratılan bu meraklı maymun karakteri çocukların aklında da, kalbinde de çok güzel yer ediyor. Sevimli maymun George Her çocuğun yapmaya cüret ettiği, ya da etmek istediği yaramazlıkları yapıyor, ve ilk etapta başı derde girse de sonunda her şey harika sonlanıyor (Sanırım bu kısmına gıcık olmuştum). Çizimleri oldukça basit ama bir o kadar da detaylı olan ve birçok değişik hikâyesi bulunan Curious George’un bu ‘hazine’ kitabında birbirinden farklı ve eğlenceli 8 hikâye var. Trene binmekten sürpriz doğum günü partisi düzenlemeye, oyuncak mağazasına gitmekten kütüphanede hikâye okuma saatine (aaah ah!) farklı maceralar yaşıyor bu George ve kadim dostu Sarı Şapkalı Adam.

———————————————————————————————————————————————————————-

ExcuseMeExcuse Me (A Little Book of Manners) – Gerek çizimini, gerek seçtiği konuları, gerekse anlatımlarını çok sevimli bulduğum Karen Katz’ın Deniz’in kitaplığındaki birçok kitabından biri… Çocuğa biri şeker verdiğinde ona teşekkür etmesi gerektiğini, ya da kardeşinin oyuncağını kırdığında özür dilemesi gerektiğini çok basit ama yine kendine özgü çizimlerle anlatıyor.

Guatemala’dan bir kız çocuğu evlat edindikten sonra çocuklara yönelik kitap yazma işine girişen Katz, genellikle “Lift-the-Flap” denilen ‘Kulağı kaldır’ türünden kitaplar üzerinde çalışıyor. Tuvalet eğitimi, bebeğin vücudunu tanıması, etrafını öğrenmesi gibi birçok konuda kitapları var. Katz’ın onca kitabının arasından Türkiye’de şimdiye kadar nedense bir tek “My First Ramadan” (İlk Ramazan’ım) kitabına D&R’da rastladım.
———————————————————————————————————————————————————————-
goodnight-moon Goodnight Moon – Deniz’in Babası’nın “Deniz’in kitapları arasında favorim” olarak tanımladığı, Margaret Wise Brown’un 1947’de yazdığı Goodnight Moon, küçük bir tavşancığın yatmadan önceki odadaki her şeye “İyi Geceler” deyişini anlatıyor: Telefona, ortalıkta oynaşan kedilere, çamaşırlıkta kuruyan çoraplara, ve tabii ki Ay Dede’ye. Gerçekten insana huzur veren bir akışı var kitabın. O kadar çok küçük detayla uğraşılmış ki ilustrasyon sırasında, her okuyuşunuzda yeni bir şey keşfediyorsunuz. Saat ilerliyor, fare her sayfada başka bir şey yapıyor, ay giderek yükseliyor, ve en ‘gerçekçi’ tarafı: hava kararıyor. O hissi nasıl vermişler bilmiyorum, ama kitabın sonuna geldiğinizde hava kararmış, ışıklar kapanmış, ay yükselmiş, yıldızlar parlamaya başlamış oluyor.

Bu kitaba da İstanbul’daki büyük kitabevlerinde rastladım. Yine orijinal fiyatının üstünde de olsa almaya mutlaka değer olduğunu düşünüyorum.
———————————————————————————————————————————————————————-
stinkyface I Love You Stinky Face – Deniz’in kitapları arasında benim favorim ise bu. Büyük ihtimalle hikâye anne-oğul üzerine kurulduğu için… Bu sevimli kitapta da uyku vakti çoktan gelmiş bir oğlan çocuğu, onu yatırmak üzere olan annesinin onu ne kadar sevdiğini ölçmeye çalışıyor. “Çok kötü kokan bir kokarca da olsam,” ya da “Bataklıkla yaşayan, her tarafından kokulu yosunlar sarkan bir yaratık da olsam yine beni sever miydin?” gibi abuk, ama o yaştaki çocuğun hayal gücünü mükemmel yansıtan sorular soruyor annesine. Anne de her seferinde “Evet, yavrum, tek gözlü bir dev olsaydın da o tek gözün kapanana kadar sana ninni söyler, seni uyuturdum” diye cevap veriyor oğluna.

Anlatırken bile gözlerim doldu. İyisi mi ben gidip içeride uyuyan oğlumu bir öpeyim…
———————————————————————————————————————————————————————-
hungrycaterpillar The Very Hungry Caterpillar – Deniz’e hamileyken aldığım ilk kitaplardan biri… Amerikalı çocuk kitapları yazarı Eric Carle’ın, basıldığı 1969 yılından beri 29 milyon adet satan ve 47 dile çevrilen  unutulmaz klasiği… Bu basit görünüşlü, sevimli kitapta her şey var: Doğa sevgisi, sayı sayma, haftanın günleri, ‘yeşil’ sebzeleri yemenin faydaları… Üstündeki meyvelerin sayısına göre giderek genişleyen sayfalardaki tırtılın “yediği” delikler tam Deniz boyundaki çocukların parmaklarına göre. İki buçuk senedir bıkıp usanmadan okuyoruz, herhalde bir 25 sene daha okuyabiliriz. Her çocuğun kitaplığında mutlaka olması gereken bir kitap. Artık Türkiye’deki önde gelen kitapçılarda da (D&R, Remzi Kitabevi, ve şimdi İstanbul Mohini’deki Tırtıl Kids) normal fiyatının en az bir buçuk katına olsa da bulunabiliyor. Kesinlikle değer…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. çokkkkkkkk güzelbir kitabtır her halde

 2. Süper!!! Evet, The Very Hungry Caterpillar bizim de listeye ilk 10'dan girdi 🙂
  Goodnight Moon'umuz da vardı ama yazın kuzenlere bırakmıştık. Ne güzel tespit yapmışsın, hakikaten hava kararıyor, gece oluyor kitabın sonunda, sen yazınca farkettim. Özledim şimdi kitabı. Hemen diğerlerine de bakacağız. Çok iyi oluyor bu paylaşımlar. Türkçeleri de listeye ekledik, yazın geldiğimizde alıp okuyacağız.
  Deniz'e ve Derin'e iyi okumalar!

 3. Bu fikri çok beğendim. Okulda zaten ingilizce öğreniyor miniğim, bir de biz evde ingilizce kitap okursak tam olur. Teşekkürler…

 4. peki bir şey sorabilirmiyim, acaba kitapları nerden temin ettiniz?

  • Bir kısmını Amerika'da yaşadığımız sırada oradan almıştık. Hala gidip geldiğimizde alıyoruz. Ya da amazon.com'dan sipariş ediyorum.

   • Peki peki amazon.comdan sipariş tüyosu verebilir misiniz. Shipping çok pahalı değil mi? belirli bir miktara bedava shipping oluyor mu?
    Ben de Tuğraya hala ingilizce kitap okuyorum. Arada ABD den gelenlere sipariş veriyorum ama yeterli olmuyor. Türkiyeden de fahiş fiyata satın almak istemiyorum.
    Belki biliyorsunuzdur ama Harold and the purple Crayon diye bir kitap var, Tuğrayı bilmem ama ben de ona bayılıyorum. Ödül almış sanıyorum.

 5. Ben su anda hamileyim; ogluma gelecekte okuma zevki alistirmak icin onerilerinizden yararlanacagim. Amazon’da listemi simdiden hazirladim 🙂 2 sorum var: 1) bazi kitaplar bebeklerin uyku vaktinde onlari cok fazla uyarmayin ki kolay uyusunlar diyor; hatta emzirirken konusmayin, gozune bile bakmayin diyor. uyku oncesi kitap okumayi rutine oturtmak uykusunu kaciriyor mu; boyle bir problem yasadiniz mi 2) kitaplarla ilgili cok detayli bir bilgi var ama muzik veya DVD ile ilgili bilgi bulamadim. Farkli yas gruplari icin onerebileceginiz muzik, ninni, egitici film, cizgi film var mi? Veya “Bir Dolap Kitap” gibi yonlendirebileceginiz bir site var mi?

  • Sevgili Bahar,
   Çocu etme ğunu doğurdun mu bilemiyorum 4 ay olmuş bu yazıyı yazalı. Ne diyeyim bir avazda inşallah! Yazına Elif hanım cevap yazmamış herhalde onun çocukları büyük ondan. Benim oğlum var 3 yaşında oldu ama ben hatırlıyorum hala biraz.
   Bana mail at sorularını yaz gerçi ben Amerikada doğum yaptım ve 3 yaşına kadar da orda büyüttüm belki sistem farklıdır. Burdaki doktorlar en ince ayrıntısına kadar bebek ne yapacak söylüyorlar. Amerikada o yok mesela ben hep kendim kitapları okuyarak kendi kendime çözümler buldum herşeye… Bir tek doğumdan sonra bebeğimin gözünde bir kırmızılık olmuştu ve çok gözsuyu akıyordu ne yapacağımı bilemedim amerikan doktor hemen ilac verdi ona da… ama sonra teyzeme söylemiştim o da 2 çocuk büyüttü deneyimleri var tabii bana annesütü damlat gözüne iyi gelir demişti öyle yaptım hakikaten geçti….
   momsofzeck@ahooçcom adresine mail at ben sana yazarım deneyimlerimi paylaşmış olurum

 6. Sevgili Bahar,
  Çocu etme ğunu doğurdun mu bilemiyorum 4 ay olmuş bu yazıyı yazalı. Ne diyeyim bir avazda inşallah! Yazına Elif hanım cevap yazmamış herhalde onun çocukları büyük ondan. Benim oğlum var 3 yaşında oldu ama ben hatırlıyorum hala biraz.
  Bana mail at sorularını yaz gerçi ben Amerikada doğum yaptım ve 3 yaşına kadar da orda büyüttüm belki sistem farklıdır. Burdaki doktorlar en ince ayrıntısına kadar bebek ne yapacak söylüyorlar. Amerikada o yok mesela ben hep kendim kitapları okuyarak kendi kendime çözümler buldum herşeye… Bir tek doğumdan sonra bebeğimin gözünde bir kırmızılık olmuştu ve çok gözsuyu akıyordu ne yapacağımı bilemedim amerikan doktor hemen ilac verdi ona da… ama sonra teyzeme söylemiştim o da 2 çocuk büyüttü deneyimleri var tabii bana annesütü damlat gözüne iyi gelir demişti öyle yaptım hakikaten geçti….