Deniz’in Türkçe Kitapları

Deniz’in kitaplığındaki Türkçe kitaplar… Kolay takip edilebilmesi açısından listeyi güncelledikçe yenileri en üste koyuyorum.

İngilizce kitaplar için burayı tıklayın.
—————————————————————————————————————————————————————————————————

Ama Bonbon! – Deniz’e yılbaşı hediyesi olarak gelen bu kitap dişlerini fırçalamayı hiç sevmeyen Bonbon adlı bir ayı yavrusunun hikâyesini anlatıyor.

Bonbon, dişlerini sabah-akşam fırçalamak zorunda olmaktan fena halde bıkmış durumda. Bir gün tam uykuya dalmak üzereyken ağzında bir gariplik hissediyor. Bir bakıyor ki bütün dişleri dökülmüş! Önce artık dişlerini fırçalamak zorunda kalmadığı için çok seviniyor. Ancak giderek dişlerinin olmamasının büyük bir kayıp olduğunu anlamaya başlıyor. Rüyasından uyanıp da dişlerinin yerinde olduğunu görünce de çok seviniyor.

Svetlana Tiourina adlı Rus bir çocuk kitapları yazarı ve illüstratörü tarafından yazılan ve TUDEM tarafından Türkçeye sunulan kitap 4-8 yaş çocukları için olarak etiketlenmiş. Ancak Deniz’e çok hitap etti.

Çizimler çok keyifli, renkler çok yumuşak. Hikâye “anneye yalan söylemek” (Bonbon annesinin dişlerini fırçalamadığını sanması için kendini banyoya kilitliyor ve musluğu açıyor) ve üzüntü (dişleri döküldüğü için Bonbon ağlıyor) temaları içeriyor. Çocuğunuzun bu gibi kavramlara hazır olmadığını düşünüyorsanız uygun bulmayabilirsiniz. Ancak bizim gibi kitapları okurken bir yandan açıklıyor ve olayları çocuğunuzla “analiz ediyorsanız” (-Dişlerimizi hep fırçalamamız lazım, değil mi Deniz’ciğim?Evet, hem ben de Bonbon’a söyleyeceğim dişlerini fırçalamasını) bu gibi unsurların artık çok da rahatsız edici olmadığını düşünüyorum.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Kütüphanedeki Aslan – Yılbaşında hediye olarak gelen bir başka kitap olan Kütüphanedeki Aslan’ın arka kapağındaki özet şöyle: “Kütüphanede bir aslan var ve kimse ne yapılması gerektiğini bilmiyor. Bağırmakla ilgili kurallar var. Koşmakla ilgili kurallar var. Ama aslanlarla ilgili hiç kural yok!”

Kütüphaneye her gün gelerek kitap raflarını inceleyen, listeleri koklayan, okuma köşesindeki minderlerin üzerinde uyuyan bu aslana karşı herkes şaşkınlık içinde, ancak kimse ne yapacağını bilemiyor, çünkü hiçbir kütüphane kuralı aslanlardan bahsetmiyor!

Zamanla herkesin kütüphanedeki varlığına alıştığı bu aslan masal saatini hiç kaçırmıyor. Giderek kütüphanenin vazgeçilmez bir parçası olmaya başlıyor. Kuyruğuyla rafların tozunu alıyor. Kitapları zamanında getirmeyenlere postalanan mektuplara konulacak olan pulları yalıyor. Çocukların sırtına alarak üst raftaki kitaplara yetişmelerine yardımcı oluyor.

Bir gün aslanın da çok sevdiği kütüphane müdiresi merdivenden düşünce aslan yardım çağırmak için çok yüksek sesle kükrüyor. Bunun üzerine “kurallara uymamakla” suçlanınca küsüp kütüphaneyi terk ediyor. Ancak daha sonra aslanın sadece yardımcı olmaya çalıştığı ortaya çıkınca kütüphaneye geri dönüyor. Kitap “Kuralları çiğnemek için bazen geçerli sebeplerimiz vardır” mesajıyla son bulunuyor.

San Francisco Chronicle gazetesi, orijinali “Library Lion” olan bu kitabı “Varsayımlarda bulunmak, kurallara uymak ve dostlarımıza sahip çıkmakla ilgili önemli dersler var” şeklinde değerlendirmiş. 5-8 yaş çocukları için olduğu belirtilen bu kitap Deniz yaşındaki (3) çocuklara gün içinde okumak için biraz uzunca gelebilir. Ancak yatma saatinde sakinleştirici etkisi olan, çok keyif verici bir kitap.

Yaklaşık 40 tane çocuk kitabı yazmış olan Amerikalı genç yazar Michelle Knudsen tarafından kaleme alınan ve çizimleri ise illüstrator Kevin Hawkes tarafından yapılan bu kitap da yine TUDEM’den. Hikâye çok güzel, çizimler ise tek kelimeyle muhteşem.

Çocuğunuz henüz küçük olsa bile bu kitabı şimdiden alıp kitaplığına koymanızı tavsiye ederim. O henüz ilgi duymayacak bile olsa sizin çok keyif alacağınızı sanırım garanti edebilirim.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Doktorda – Deniz küçükken şimdiye oranla daha sık gerçekleştirdiğimiz doktor randevuları bir olay olurdu. Doktorumuz her ne kadar çok yumuşak, sevgi dolu bir kadın olsa da sonuçta doktor işte. Orasını burasını çekiştirmeye başladı mı, hele bir de aşı yaptı mı olay biter, Deniz çığlığı basardı.

Yine de Deniz küçük olduğu için bir şekilde tutması zor olmazdı. Annem kollarından, ben bacaklarından tutar, Deniz katılırcasına ağlarken doktor da aşısını yapıverirdi.

 Devamı için tıklayın.Sevimsiz bir tabloydu tabii. Ve giderek Deniz’de doktor fobisi olmasından çok korktum.

Ancak son zamanlarda tam tersini yaşıyoruz. Doktorumuza karşı derin bir sempati duyuyoruz. Ve bunda kesinlikle DOKTORDA kitabının büyük etkisi var.

Doktorda, TÜBİTAK’ın 3-6 yaş çocuklarını hedefleyen Erken Çocukluk Kitaplığı serisinden bir kitap. TÜBİTAK’ın web sitesinde şu şekilde tanıtılıyor: “Doktora muayene olmaya giden bir çocuğun nelerle karşılaşabileceği 3-6 yaş arası çocuklara uygun ve açık bir dille anlatılıyor. Doktora gitmek üzere evden çıkılmasından eczaneden ilaçların alınıp eve gelinmesine kadar bütün süreçten bahsediliyor.”

Hikâyede anne, üç çocuğunu birden doktora götürüyor. Çocuklardan birinin kolu ağrıyor, biri üşütmüş, en ufak olan bebeğin de aşı olması gerekiyor. Anne önce doktoru arayıp randevu alıyor, birlikte doktorun ofisine gidiyorlar, doktor her bir çocuğu tek tek muayene ediyor, bebeğin aşısını yapıyor (ve bu kitapta aynen anlatıldığı gibi “sadece azıcık acıtıyor”), sonra ilaçları yazıyor. Doktordan çıkışta beraber eczaneye gidip ilaçları alıyorlar, sonra eve döndüklerinde hasta olan çocuk ilacını içip yatağına yatıyor.

Kitaptan sayfalar. (Kaynak: TÜBİTAK)

Bütün bu süreç Deniz’e çok güzel hitap etti. Artık doktora gitmeden önce mutlaka bu kitabı okuyoruz, sonra yanımızda doktora götürüp “Doktor Teyze”ye de gösteriyoruz. O da orada yapılanları aynen uyguluyor, “Bak, çocuğun kulağına bakmış, gel ben de seninkine bakayım” dedikçe Deniz’in daha da hoşuna gidiyor.

Biz,bu kitabı aşağıdaki Diş Hekimi’nde ile birlikte tanesini 2,50 TL’ye almıştık. İnternetten sipariş vermeyi tercih edenler için kitapyurdu‘nda da 2,34 TL’ye satılıyor.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

Thomas ve Arkadaşları

Thomas’ın Treni – “60 yıldır 150 milyon çocuğun eğitimine katkıda bulunan Thomas ve Arkadaşları şimdi Türkiye’de!”

Doğan Egmont yayınevi tarafından Türkçe yayınlanmaya başlayan Thomas serisinin Türkiye ve Türkçedeki varlığı bu şekilde duyuruluyor.

Biz Thomas ve arkadaşlarıyla geçtiğimiz yaz tanıştık. Kanada’dan gelen kuzenlerimiz bize üç tane Thomas kitabı getirmişti ve Deniz daha önce varlığından haberdar olmadığı bu kahramanlara anında ısınmıştı. Çizgileri basit, dili basit, hikayeler akıcı ve dili güncel.  Eh, 150 milyon çocuk Thomas’ı sevdiğine göre bir kerameti olsa gerek.

Anlaşılacağı gibi ben bayılmıyorum. Bana Thomas biraz bencil, biraz kibirli geliyor. Ancak güzel mesajlar da yok değil, ve çocukların giden taşıtlara karşı olan zaafları göze alındığında gerek Thomas, Gordon, Percy gibi trenlerden oluşan tren filosunu, gerekse Helikopter Harold ya da Otobüs Bertie’yi neden bu kadar sevdiklerine çok da şaşırmamalı.

Deniz’in trenlere olan ilgisi kısa süre önce babasının ona Thomas, James ve kırmızı bir vagondan oluşan ve kendi tren yollarını kurabildiği bir ahşap tren seti almasıyla daha da arttı. Onlarla yatıp onlarla kalkıyoruz. Böyle olunca geçenlerde bir arkadaşımıza hediye almak üzere gittiğimiz D&R’da Türkçe Thomas serilerini görünce bir tanesini tabii ki edindik. Sonrasında sağ olsun Deniz’in Nunu’su da bir tane daha alınca İngilizce-Türkçe karışık Thomas koleksiyonumuzun sayısı bir hayli arttı.

Kitapları tek tek değerlendirmeyeceğim. Genelde tavsiye ediyorum. Sevmeyen, kendini kaptırmayan çocuk görmedim, duymadım. Bir taneyle başlayın, gerisi gelecektir.

Thomas ve Arkadaşları serisi D&R’da 4,50 TL’ye satılıyor. Kitap Yurdu‘nda 3,51 TL.

—————————————————————————————————————————————————————————————————
AnnieAnnie’nin Tek Kişilik Görevi – Deniz’in tutkunu olduğu ve Vivaldi, Beethoven, Mozart bestecilerin isimleri ve önde gelen bestelerini ezberlemesine sebep olan Disney’in Küçük Einsteinlar çizgisinin kitaplaştırılmış hali. Anlatımı çizgi filmdeki gibi interaktif olduğu için “Sen hangi şekilleri görüyorsun?” ya da “Kollarını çapraz yapıp omuzlarına hafifçe vurabilir misin?” gibi sorular hazırlamışlar, okuması eğlenceli oluyor. Yanlız anlamadığım bir şey: Kitabın ortasına kadar anlatım üçüncü şahsın ağzından yapılmasına rağmen kitabın ortasında “Annie’yle baloncuklar yapmaya karar verdik” gibi bir cümle var. Biraz kafa karıştırıcı ve saçma, ama neyse…

Bu kitapla birlikte Yaşasın! İlkbahar Geldi! ve Çayırın Müziği kitaplarını da yayınlamış Doğan Egmont. D&R’da bir tek bu vardı, bulunca onları da alacağız.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

atakanAtakan Geceyi Anneannesiyle Geçiriyor – Bu kitabı aldığımda 3-7 yaş erkek çocukları için özelllikle hazırlandığını bilmiyordum. Bununla beraber Atakan Marangoz Ustası Oluyor’u da aldım. Deniz her ikisinde de kendinden birşeyler bulduğu için severek okuyoruz. Atakan’ın da bir Mumu‘su ve yanından ayrılmayan bir köpeği olması daha da yakın geliyor Deniz’e.

Her iki Atakan kitabını da biz bağımsız bir kitabevinden 3,75 TL’ye aldık ama D&R’larda 3,50’ye satılıyor.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

UcKucukDomuzcukÜç Küçük Domuzcuk – Bu kitap bizim kütüphanemizde olmasa da paylaşmak istedim. Remzi Kitabevi bu masalla birlikte Kırmızı Başlıklı Kız, Sihirli Fasulye ve şu anda hatırlayamadım bir klasik çocuk masalını daha Dokun ve Hisset kitabına dönüştürmüş, çok da iyi bir iş yapmış. Daha çok 1-3 yaş çocuklarına uygun olan bu tür kitaplar artık Deniz’in ilgisini çekmemeye başladığı için 10 TL vermek açıkçası pek cazip gelmedi, ama Deniz daha küçük olsaydı en az bir tanesini mutlaka edinirdim.

—————————————————————————————————————————————————————————————————

DisHekimindeDiş Hekiminde – TÜBİTAK’ın Erken Çocukluk Kitaplığı kapsamında yayınladığı “İlk Deneyimler” serisinin kitaplarından biri. Her ne kadar hitap ettiği kesim 3-6 yaş da olsa Deniz çok severek okuyor. Yabancı dilden uyarlanan kitabın hem çizimleri çok güzel, hem de dili çok akıcı. Çevirisi de oldukça başarılı, çok rahat okunuyor. Bir tek anne-babaya Meltem Hanım/Serdar Bey şeklinde hitap edilmiş olması nedense aklıma yatmadı, ama alternatif ne diye soracak olursanız cevabım olmayacak. Remzi Kitabevi’nden 2,5 TL’ye aldığımız kitap internette de satılıyor ama ben şahsen kütüphane yerine geçen kitapçı ziyaretlerini çok faydalı bulduğum için çocukların kitap alışverişini mümkün olduğunca internetten yapma taraftarı değilim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. merhaba.
  blogunuzu çook faydalı buldum.bundan sonra sürekli takipçinizim.
  benimde Elif Naz adında 2 yasş 2 aylık bir kızım var.
  kitap seçiminde bende çok zorlanıyorum.hem konusu hem anlatımları en kötüsüde anlamsız
  resimleri var çoğunun.ben bile kediye kedi derken düşünüyorum:(
  ilk işim tavsıye kitaplarınızı edinmek.
  tabi bu ara fırsat bulabilirsem.oğlum yolda heran gelebilir:)

  • Hoş geldiniz. Çok teşekkür ederim, faydalandığınıza çok sevindim. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.

 2. marhaba
  blogunuzu cok sevdim ,iki bucuk yasinda ve dort aylik bir oglim var ,
  ben turk digilim ,,buyuk ogulumu istanbulda dogurdum ,,turkleri ailece cok seviyoruz … bu arada ogulumun dili turkqe gerce amirikada yasitoruz ama biz turkceye daha agirlik vardik cunku ingilizceyi nasilsa yuvaya basladi zaman ogrenecek diyi dusunuyorum,,,
  iki oglumu kendi uklkemde dogurmadigim icin yalniz basima zorluk ve eksiklik hissediyorum ,,iyiki sizin gibi paylasimci anneler var ki ,,,burdan bir seyler ogreniyorum ve kendi yalniz hiss etmiyorum
  cok tesekur ederim basarilar…

 3. Selam 3.5 aylık oğluma okuyabileceğim birkaç kitap önerebilirmisiniz?

 4. Merhaba Bayanlar,
  Ben oğluma KIVIRCIK isimli aslen ameikalı bşr adamın yazdığı kitabı okuyordum. Hem sevdi, hem de sonunda kıvırcık annesinin yanında mutlu mutlu uyuyor diye o da benim yanıma bir kuruluyor. Yalnız kitapta kara köpek var kıvırcığı korkutuyoro kısmından endişeliyim çünkü babmız afrikalı.

 5. merhaba,
  oğlum neredeyse 6 yaşına geldi ve bizde neredeyse doğduğu günden beri elimizden kitapları bırakmıyoruz. aynı kitapları çevirip çevirip okuduğumuz da çok oluyor, yani favorilerimiz. daha küçükken cemile ve atakan serisi elimizden düşmemişti, ama 3-3,5 yaş civarında ilk kez okumaya başladığımız kumkurdu serisi hala ve daima favorimiz. telefonda masallar, tostoraman'lar da sevdiklerimizden. şu sıralar ise şamatalı köyün çocukları doluştu evimize…

 6. Yaşama sevincim oldu bu site. Kızım ve benim için çok faydalı bilgiler ediniyor,çok faydalı sitelere de buradan yolculuk ediyorum. Teşekkürler.

 7. Merhaba,
  Full listeniz var mı acaba? Eski tavsiyelerinizi sayfanızda bulamadım 🙁
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Sevgiler,