Blogcu Gebe

P1010718

Hoş geliyorsun bebek…

2006 şubatında başlayıp 25 Kasım 2006’da noktalanan ilk hamileliğim boyunca okumadığım kitap, hatmetmediğim web sitesi kalmamıştı. Özellikle BabyCenter en büyük kaynağım olmuş, her hafta gönderdikleri “Bu hafta bebeğiniz nasıl gelişiyor, size neler oluyor?” bültenleri dört gözle beklediğim bir olay haline gelmişti.

İki Numara’ya hamile kalınca durum biraz daha farklı oldu. Hamilelik kavramı ilk seferdeki gibi bir “bilinmeyen” olmaktan çıkınca daha az meraklı olmakla beraber yine de içeride neler olup bittiğini bilmek istedim.Ve kendimi yine ilk kaynağım olarak BabyCenter’a attım.

Sonra aklıma şöyle bir fikir geldi: Madem bu haftalık gelişmeleri okuyor, daha da önemlisi yaşıyorum, neden bunları burada paylaşmayayım?

İşte bu Hafta Hafta Blogcu Gebe bölümü böyle doğdu.

Burada yapmaya çalışacağım şey ikinci hamileliğimin her haftasında yaşadıklarımı paylaşarak, özellikle de ilk hamileliğini yaşayan ve kendini bir bilinmezler denizinde bulan hamilelere “Yanlız değilsiniz!” mesajı vermek. Tıbbi bilgi vermek gibi bir kaygım ya da gayem kesinlikle yok. Bebeğin gelişimi ya da anne adayının vücudunda olan bitenler hakkında tıp kaynaklı bilgi edinmek isteyenlere Deniz’e hamileyken de faydalandığım BabyCenter‘ı (İngilizce) ve öneriyorum.

Bu bölümde yazacaklarım tamamen kendi yaşadıklarım üzerine kurulu, adeta haftalık bir hamilelik günlüğü olacak. İlk hamileliğimde bunu yapmamıştım, umarım Deniz’im ileride beni affeder.

Deniz’e hamileliğim çok rahat geçen, çok güzel bir doğumla sonuçlanan bir süreçti. Aynı ümidi bu hamileliğimde de taşıyorum. Ancak daha önce de duyduğum “Her hamilelik farklıdır” durumunu ben de bizzat yaşıyorum. Ağızdaki metalik tat olayıyla bu sefer tanıştım. Geçen hamileliğimde birkaç hafta yoklayan bulantı durumu bu sefer beni geceleri uykumdan uyandırmak pahasına rahat bırakmadı. İkinci gebeliğimin ilk haftalarında yaşadığım baş dönmeleri Deniz’e hamileyken yoktu.

Kısacası, bu işte acemi olmasam da bir sürprizler sürecinden geçiyorum.

İster birinci, ister beşinci hamileliğini yaşasın, benimle aynı durumda olan ya da aynı durumda olmayı düşünenlere faydam olmasını ümit ederek başlıyorum…

5. hafta: Bu işte bir iş var…

6. hafta: İlk (ve son) doktor randevusu

7. hafta: Tutmayın beni, uyuyacağım!

8. hafta: İçimde minik bir kalp atıyor.

9. hafta: Güle güle ince belim

10. hafta: Mide bulanması… Ve yanması…Ve ekşimesi…

11. hafta: Şişman değilim, hamileyim!

12.hafta: Yeni doktor, yeni umutlar

13. hafta: Parfüm sürebiliyorum.

14. hafta: Yaşasın eski ben!

15. hafta: Kontrollü (?) kilo alımı

16. hafta: Biri beni tekmeliyor!

17. hafta: Pıtırtılar iteklemelere dönüşüyor.

18. hafta: Braxton Hicks kasılmaları

19. hafta: Sesim geliyor mu?

20. hafta: Yolun yarısı eder

21. hafta: Karate Kid

22. hafta: Merhaba sıkıcı hamile sutyenleri

23. hafta: Akıl oyunları

24. hafta: Brokolinin gazabı

25. hafta: 6 aylık hamileyim!

26. hafta: Ben hamileydim, değil mi?

27. hafta: İkinci üç ayın sonuna doğru…

28. hafta: Göbeğini kaşıyan kadın

29. hafta: Ters dönmüş kaplumbağa gibiyim

30. hafta: Uyku problemleri ve sırt ağrıları

31. hafta: “Her şey yolunda…”

32. hafta: Göbeğim benimdir, benim kalacak!

33. hafta: “Erken doğum riski”

34. hafta: İçeriye bir bakalım

35. hafta: Hastane çantası

Son dakika haberi

Ve Derin aramızda…

Konuk yazarların hamilelik süreçlerini anlattıkları Blogcu Anne Gebelik Günlükleri için tıklayın.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. merhabalar,
  hafta hafta hamileliği çok güzel anlatmışsınız. özellikle de kendi dneyimlerinizdenbahsetmenizi çok beğendim.. sevgiler

 2. fatma eldek öz&

  merhabalar…çok güzel bilgiler dolu bir sayfa ile karşılaşmak çok güzel….teşekkürler bu güzel emeklerinize….bende 11 haftalık hamileyim ve felaket mide bulantıları ve kusmalarla geçiriyorum…uykudan mide bulantısı ile kalkıyorum….doktorum ilaç verdi ama hiçbir faydası yok malesf….nasıl geçecek ve geçecek mi bilmiorum :????

  • Öncelikle tebrikler!

   Her gebenin deneyimleri birbirinden farklı oluyor. Ben her iki gebeliğimde de mide bulantısı çekmeme rağmen kusma hiç yaşamadım. Bir arkadaşım gebeliği sırasında o kadar çok kusmuştu ki hastaneye yatmak durumunda kalmıştı. Bir başkası yine sürekli mide bulantısı ve kusma yaşadı, ancak şimdi üçüncü trimester'ı bitmek üzere ve oldukça rahatlamış durumda.

   Diyeceğim odur ki birkaç hafta içinde rahatlarsınız diye düşünüyorum. Genelde 14. hafta civarında geçip gidiyor bu zorluklar, yerini yerlerine bırakmak üzere 🙂

   Bir de ben tuzlu kraker yemenin çok faydasını görmüştüm. Aklınızda bulunsun.

   Sevgiler…

 3. Düğünüme 3 yaşındaki yeğenim gelecek ve uçakta her hangi bir sorunla karşılaşır mı? Nasıl bir önlemler alınmalı derken Sizin blogunuza denk geldim.
  Şuan sadece tezimle uğraşıyorum ve 2 hafta sonra olacak düğünümle bile ilgilenemiyorum. Ancak blogunuzda o kadar faydalı ve kapsamlı, aynı zamanda eğlenceli bilgiler var ki, bu emeğe karşı zaman ayırıp teşekkür yorumu yazmam gerektiğini düşündüm.
  Size başarılar, çocuklarınız Derin ile Deniz'e her zaman Sizin mutluluk kaynağı olması dileğiye….

 4. iyi para kazanan doktor/ özel hastaneler + İhtimamı maksimum düzeyde isteyen, kendisini tek hamile sanan ve doğum mucizesinin önemi ve değeri konusunda yeterince bilinçlendirilememiş anne adayı = SEZERYAN

  yazının devamı…. http://www.kirkabirkala.blogspot.com

 5. Elif seni tanımıyorum ama okuya okuya tanır gibi oldum. (çok klişe ama başka da cümle bulamadım) Elif galiba küçük bir sırrım var. Ama ne yapacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Benimle fikirlerini paylaşır mısın? e mailim gunisigi2010@gmail.com

 6. Merhaba,
  Benim de bir oğlum var. Kendisi şu an 28 aylık. Açıkcası ikinci çocuğu düşünüyorum ama zamanında kararsızım. Sitenizi çok beğendim. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler

 7. Çok faydalandım çok teşekkür ederim