Kaynaklar

İlgili yazılar:

Doğal doğumlara ne oldu?

Doğum korkusu sezaryene yöneltiyor

Doğum sanatına ne oldu?

Öncelik normal doğum olmalı

Sezaryen, bebeğin DNA’sını değiştiriyor.

Sezaryen doğumun bebek üzerinde etkileri

Web siteleri:

Doğal doğum – Op. Dr. Hakan Çoker’in web sitesi

Doğal Doğum Bilinci – Pilates Cadısı Jale Dural’ın hazırladığı, doğal doğumdan bebek-baba ilişkisine, bebek banyosundan doğum sırasında masaja kadar çeşitli konularda bilgilendirici videoların yer aldığı web sitesi

Do-Um – Doğuma hazırlık eğitimleri de düzenleyen, aynı zamanda Açık Radyo’da haftalık Doğum Günü programını hazırlayan Başak Kutlu Atay ve Nur Sakallı’nın web sitesi

Hamileler Kulübü – Pilates Cadısı Jale Dural’ın web sitesi

Hamile Okulu – Ebe Asuda Oflaz’ın web sitesi

Rahat Doğum – HypnoBirthing Eğitmeni Op. Dr. Dilek Cengiz’in web sitesi

Gruplar:

Doğal Doğum Yahoo Grubu – Doğal doğumun getirdiklerini anlatmayı ve bedeninize ve bebeğinize güvenerek doğum yapma yolunda destek olmayı amaçlayan brup aynı zamanda anne adaylarına doğumun her yönünü tartışarak daha doğru secimler yapma fırsatı sunuyor.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Yahoo Grubu – Sezaryen sonrası normal doğum ve gebelik konularında fikir alışverişi yapmak, bilgi edinmek, gereksiz sezaryen ameliyatlarının sakıncalarını duyurmak ve öğrenmek isteyen, normal doğumu destekleyen anneler ve anne adayları bu grupta paylaşımda bulunuyor.

Kitaplar:

HypnoBirthing: The Mongan Method – Bir doğal doğum yöntemi olan HypnoBirthing üzerine yöntemin mucidi Marie Mongan tarafından yazılan kitap.

Ina May’s Guide to Childbirth – Dünyaca ünlü ebe Ina May Gaskin’in doğal doğum hikayelerine yer verdiği, aynı zamanda doğum hakkında aydınlatıcı bilgilere değinen kitabı.

Your Best Birth – Amerikalı talk show hostu Ricki Lake ve yapımcı Abby Epstein tarafından derlenen, Amerika’da doğal doğumların neden unutulmaya başlandığını anlatan kitap. Türkiye ile benzerlik göstermesi açısından oldukça çarpıcı. D&R’da satılıyor.

Filmler:

The Business of Being BornDoğumun Amerika’da nasıl sektörleştiğini, kadınlara “doğum yapmayı bilmedikleri” mesajı verildiğini anlatan, doğumun doğallığının unutulduğuna dikkat çeken, Türkiye ile çarpıcı benzerlikler gösteren bir film. İnternet üzerinden DVD siparişi verilebiliyor. Fragmanı ise burada.

SSVD (Sezaryen Sonrası Normal Doğum) ile ilgili kaynaklar:

ICAN – SSVD’yi destekleyen Kanadalı bir kuruluş

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın SSVD’nin hangi şartlar altında yapılabileceğini anlatan bir açıklaması

Türk Tabipler Birliği’nin tekrarlanan sezaryen ile ilgili bir yazısı

Diğer:

HypnoBirthing telkinleri – Ücretsiz indirip dinleyebileceğiniz, doğuma hazırlık için hipnoz seansları.

Faydalı bulduğunuz kaynakları  iletisim@blogcuanne.com adresine gönderebilirsiniz. Kaynaklara yer verip vermemek Blogcu Anne‘nin inisiyatifindedir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. The Business of Being Born filmini firsat bulursaniz izleyin herkese tavsiye ediyorum.
  http://www.thebusinessofbeingborn.com/about.php

  • Bahar – çok teşekkürler. Ben de bu filmi seyretmiş ve çok başarılı bulmuştum. Hemen kaynaklara ekliyorum.

 2. Op Dr. Dilek Cengiz, sanirim Hakan Coker’den sonra Turkiye’deki ikinci Hypnobirthing egitmeni ve kendisi kadin dogumcu doktor. Eskiden site ingilizceydi, artik Turkce web sitesi var ve guzel bir site:
  http://www.rahatdogum.com/

 3. Merhaba,
  siteler baktim gördum çok interessant seyler var, tesekur ederim !
  Ama kitap listesi çok küçük ve türkçe yazilan kitap yok sanki… Ben fransizim, Fransa’da dogal ve normal dogum hakkinda binlerce kitap ve referanslar var. Ne yazik ki Turkiye’de bu konular yaygin degildir 🙁